9


maja

Praktyczne porady dla młodych rodziców

Nikt nie mówi, że wychowanie dzieci jest łatwe. Nie ma instrukcji obsługi, a z dzieckiem w domu pojawiają się tysiące wątpliwości. Ludzie wokół ciebie, mający najlepsze intencje, mówią ci, co masz robić. Niektóre z nich pozwalają mu płakać, że nic się nie dzieje. Inni, nie wspominając o tym, że pod żadnym pozorem nie należy pozwalać im płakać.

Czy postępuję właściwie? Kto będzie miał rację? Co jest najlepsze dla dziecka? Mając tak wiele dobrych intencji, ale sprzecznych rad, można zwariować. Pierwsi rodzice są otoczeni strachem i wątpliwościami, jak opiekować się dzieckiem. Dlatego zostawiamy Was z kilkoma praktycznymi radami dla młodych rodziców, które - mamy nadzieję - rozwieją Wasze wątpliwości.

matka z dzieckiem

Zmień pieluchy

Z dzieckiem w domu nie powinno się rezygnować z pieluch! Potrzebują one średnio 10 pieluch dziennie. Przy wyborze modelu należy wziąć pod uwagę następujące wskazówki

  • Miej pod ręką wszystko, czego potrzebujesz, gdy idziesz zmienić pieluszkę, aby nie musieć zostawiać dziecka bez opieki ani na chwilę

  • Należy je jak najszybciej zmienić.

  • Pozwól dziecku spędzić dzień bez pieluszki przez jakiś czas, aby skóra mogła się przewietrzyć.

Kaczki do wody

Kąpiel może być najlepszym lub najgorszym momentem dnia. Wielu rodziców nie czuje się komfortowo podczas pierwszej kąpieli. Na szczęście na rynku dostępne są wanienki przystosowane do kąpieli niemowląt, dzięki czemu nie spływają one z nich i można cieszyć się kąpielą razem z nimi.

Wbrew temu, co zwykło się uważać, że niemowlęta należy kąpać codziennie, w pierwszym roku życia wystarczy kąpać je 2 lub 3 razy w tygodniu. Częstsze kąpiele mogą powodować suchość skóry. Najważniejsze - nigdy nie zostawiaj dziecka samego podczas kąpieli.

kaczka

Pierś czy butelka?

Czasami jest to decyzja, a czasami narzucenie. Nie wszystkie matki mogą karmić swoje dzieci piersią, mimo korzyści płynących z tej możliwości. Kluczem jest karmienie na żądanie (kiedy dziecko się tego domaga). Należy pamiętać o beknięciu podczas karmienia, aby uniknąć gazów.

Słodkie sny

Noworodki zazwyczaj nie śpią zbyt długo. Dzieje się tak dlatego, że ich żołądek jest zbyt mały i muszą często jeść. Jeśli dziecko budzi się wiele razy w nocy, nie panikuj, to normalne. Z wiekiem będziesz w stanie dłużej wytrzymać bez jedzenia, a Twój sen będzie dłuższy.

noworodek

W jakiej pozycji najlepiej je układać do snu?

Istnieje wiele pytań dotyczących najlepszego sposobu usypiania dziecka. Jeszcze kilka lat temu mówiło się, że lepiej spać na boku. Obecnie zaleca się, aby dzieci spały twarzą do góry z głową przechyloną na bok. Należy zmieniać strony, aby uniknąć sytuacji, w której rozwijająca się głowa dziecka staje się płaska w jednym miejscu.

Zwracaj uwagę na swoje dziecko

Usłyszysz tysiące wskazówek na temat tego, co ludzie myślą o różnych aspektach: karmieniu, spaniu, trzymaniu dziecka... Tym, kto najlepiej wie, czego potrzebuje, jest Twoje dziecko. To, co sprawdziło się w przypadku jednego dziecka, nie oznacza, że sprawdzi się u wszystkich. Być może w przypadku tych osób sprawdził się jakiś trik lub sposób załatwiania spraw, ale nie musi to być prawo.

Poznając się z dzieckiem, zawsze będziesz wiedział, czego potrzebuje i które rzeczy idą dobrze, a które nie.

tata i dziecko

Sprawdź też: Jak urządzić pokój dla dziecka?

Podczas karmienia niemowląt może być konieczne użycie laktatora

Oczywiście karmienie piersią przynosi wiele korzyści i radosnych chwil zarówno mamie, jak i dziecku. Ale jednocześnie pojawiają się trudności, które przynoszą wiele kłopotów:

  • Matka ma za dużo mleka, więcej niż potrzebuje dziecko, co powoduje dyskomfort i ból. Mama musi odciągać nadmiar mleka, aby nie prowadziło to do negatywnych konsekwencji (takich jak laktostaza, zapalenie sutka)

  • Dziecko ma słaby odruch ssania w pierwszym miesiącu życia. Aby nie przechodzić na sztuczne mieszanki i utrzymać laktację, konieczne jest odciąganie mleka matki.

  • Karmienie piersią jest chwilowo niemożliwe, matka jest leczona i przyjmuje antybiotyki lub inne leki. Jednocześnie wszystkie niebezpieczne dla dziecka substancje przenikają do mleka matki. W takim przypadku karmienie piersią nie jest zalecane, ale konieczne jest utrzymanie laktacji, aby mleko nie zniknęło.

  • Matka jest zmuszona rozstać się z dzieckiem na długi czas - pracuje lub studiuje. Aby kontynuować karmienie piersią, musi regularnie odciągać mleko.

Tego typu problemy doskonale rozwiązuje laktator. Jest w stanie ułatwić odciąganie pokarmu, uprościć i przyspieszyć ten proces. Dodatkowo zastosowanie laktatora zmniejsza uczucie bólu i dyskomfortu. Ważnym elementem jest też odpowiednia dieta podczas karmienia piersią.

Poproś o pomoc, jeśli jej potrzebujesz

Rodzice mogą czuć się bardzo pewnie do czasu wypisania ze szpitala, ale kiedy są już w domu, wszystko się zmienia. Nie wahaj się pytać swojej położnej, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące karmienia piersią, sposobów jego zmiany lub usypiania.

Można też porozmawiać z rodziną, partnerem lub nianią, aby pierwsze miesiące przystosowywania się do życia z dzieckiem były bardziej znośne. Jest to etap wielu zmian, w którym nikt nie jest w stanie pomóc. Nie denerwuj się, gdy ją przyjmujesz.

Pamiętaj... Dawanie rad jest łatwe, trudniej jest je otrzymać.

Redakcja "Mommy Cool"

Komentarze (0)