11


maja

Dlaczego zabawki dla chłopców i dziewcząt się różnią?

Od dzieciństwa chłopcy są zafascynowani samochodami i wszelkiego rodzaju maszynami, podczas gdy dziewczynki bawią się lalkami. Ale czy rzeczywiście leży to w ich naturze? A może jest to zewnętrzny wpływ społeczeństwa, odpowiedniej edukacji i nawykowych stereotypów? Przekonajmy się o tym.

Zabawki chłopców

Zabawy z samochodami, gdy wszysctko dookoła brzęczy i szumi - to naprawdę ważny etap w życiu małego chłopca. Jest to uświadomienie sobie podstawowych cech męskich i pogłębienie świadomości własnej płci. To ujście dla jego energii i okazja do naśladowania silnego ojca. Nie znajdziesz lepszego sposobu na pokazanie swojej męskości niż samochód.

dziecko z samochodem

Samochodzik dziecięcy to niezbędny element męskiego świata. Nawet wiedząc, że kobieta też może prowadzić samochód w grach, chłopcy zawsze "wsadzają" mężczyznę za kierownicę. A nawet na zdjęciach dzieci zwinnie stawiają kółka z ołówka. I z jaką zwinnością dzieci odtwarzają ryk silnika! W końcu im mocniejszy i większy samochód, tym głośniejszy jest jego silnik!

Zabawy chłopców są zbyt hałaśliwe, podczas gdy dziewczynki wolą słowa i dialogi. Niektóre dzieci wykazują zainteresowanie tym, co znajduje się wewnątrz samochodu, jak jest zbudowany. Można to wyjaśnić przejawem zdolności malucha do mechaniki, a karcenie go nie powinno mieć miejsca. Lepiej jest zaproponować ciekawskiemu dziecku zrobienie warsztatu samochodowego. Tam może być silny i zręczny, naprawiać duże ciężarówki i małe "samochodziki", nauczyć się posługiwać śrubokrętem i dowiedzieć się, co to jest klucz. Co ciekawe, chłopiec, który jest wychowywany tylko przez matkę lub babcię, równie często bawi się samochodami. W swoim najbliższym otoczeniu znajdzie przykład mężczyzny, który posiada wszystkie męskie cechy i będzie starał się być taki sam.

Zabawki dziewcząt

W zabawach dla dziewczynek samochód jest również obecny, ale raczej jako środek transportu dla lalki. Dziewczynka może naśladować swoją matkę, jeśli jej matka prowadzi samochód. Jej lalka również pójdzie na zakupy, weźmie lalki dla dzieci. A dziewczynę nie interesuje, jaką moc ma samochód, najważniejsze, że był piękny. Ogólnie rzecz biorąc, zabawa samochodami jest bardzo ważna zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Dzięki tym zabawom dziecko rozwija umiejętność poruszania się w przestrzeni, szybko uczy się pojęć "prawo" i "lewo", kolorów, liczenia, rozwija swoją kreatywność i wyobraźnię. Głównym pojazdem dla lalek u dziewczynek jest nadal wózek. Dziewczynka wyobraża sobie siebie jako osobę dorosłą, jako matkę, naśladuje ją. Ponadto, gdy dziecko dopiero uczy się chodzić, wózek służy jako pomoc i wsparcie dla dziecka. Przy okazji chłopcy również mogliby korzystać z takiej użytecznej zabawki, a wielu z nich wykazuje nią zainteresowanie, którego nie należy tłumić. Pozwól dziecku cieszyć się ciekawym i satysfakcjonującym zajęciem.

Podświadomie w człowieku tkwi natura, aby być pierwszym i najsilniejszym. Dlatego właśnie chłopców tak bardzo pociąga walka i gry sportowe w ogóle. W końcu to właśnie tutaj można wykazać się zwinnością i siłą, a także nauczyć się bronić i chronić przyjaciela. W naszych czasach chłopiec po prostu musi nauczyć się stawiać opór potencjalnym przestępcom, dlatego rodzice często przekazują dzieci do różnych klubów sportowych i sztuk walki. W rzeczywistości, biorąc pod uwagę nasze czasy i obecny główny nurt rozrywek młodzieżowych, należy zaszczepić dziecku od najmłodszych lat zamiłowanie do sportu i zdrowego stylu życia. Chłopcy będą uwielbiać chodzić na mecze piłki nożnej lub na basen. gdzie zbiera się męskie towarzystwo. W końcu tata uczy go dryblować ku zazdrości innych chłopców, z radością prowadzi piłkę i pokazuje, jak się strzela do bramki.

Dziewczynki natomiast najbardziej lubią taniec - ponieważ dziewczynka musi być giętka, mieć piękną postawę i swobodny chód. Częściej niż chłopcy zajmują się muzyką i rysunkiem. Lubią robótki ręczne, koralikowe i szycie strojów dla swoich lalek. Niewątpliwie i chłopcy korzystają z takich zajęć w zakresie drobnej motoryki, ale rodzice raczej nie dadzą chłopcu do takich aktywności.

dziewczynki z lalkami

Oczywiście większość chłopców lubi bawić się bronią. W końcu broń - oznaka męskości, siły. Każdy kij, który znajdzie się w rękach chłopca, może służyć jako miecz lub karabin maszynowy. Dziewczęta często są obojętne wobec broni. Chyba że są zainteresowani pistoletem na wodę.

Chłopcy z natury są odkrywcami; sprytnie wspinają się po drabinkach, wchodzą na płoty i drzewa, biegają za sobą. Potrzebują one więcej miejsca do zabawy niż dziewczynki. Dziewczynkom natomiast wystarcza mały kącik, w którym mogą zbudować domek dla lalek i rozłożyć swoje "skarby". Zabawy dla dziewczynek kojarzą się głównie z lalkami. I o ile wcześniej dziewczynki bawiły się lalkami i legendarną Barbie, o tyle teraz młodsze pokolenie dziewczynek preferuje przede wszystkim lalki z seriali animowanych - Bratz, Winx, Moxie, zalewają rynek lalek, często posiadające twarz z japońskiego anime i mnóstwo akcesoriów.

Chłopcy też mają swoje lalki superbohaterów: Batmana, Spider-Mana. Ponadto, wraz z nowym trendem w modzie "hand made", popularne stały się lalki Tilda. A jeszcze wcześniej lalki szmaciane były ulubionym zajęciem wielu osób.

Lalka nie jest tylko zabawką, ale przyjaciółką, której dziewczynka może wyjawić swoje sekrety, podzielić się uczuciami i przeżyciami. To właśnie w wieku przedszkolnym kształtuje się zdolność rozumienia innych, kontaktowość i zaufanie do świata. Zabawa z lalką rozwija zdolności poznawcze i istniejące umiejętności. Dziecko naśladuje zachowanie matki, powtarzając za lalką te same czynności, które wykonuje przy nim matka: karmienie kaszką, kąpanie, ubieranie, kołysanie. Razem z lalką dziecko łatwiej nauczy się etykiety przy stole, zainteresuje się nocnikiem i po prostu nauczy się komunikować. I nawet jeśli chłopiec woli bawić się lalkami, a dziewczynkę pociągają "chłopięce" zabawki, nie ma w tym nic złego. Nie oznacza to, że chłopiec jest "kimś innym", ponieważ jest przyszłym ojcem i uczy się relacji społecznych, interesuje go lalka jako mały model mężczyzny, jego podobieństwo.

chłopczyk z zabawkami

Stare stereotypy są często wzmacniane, a ojcowie często sprzeciwiają się takim "niemęskim" zabawom. Jest to przydatne i konieczne, aby dziecko mogło grać w gry, w które chce, poszerzać swoje horyzonty i zdobywać umiejętności. Ważne jest, aby słuchać i rozumieć dziecko, a nie narzucać mu swoje własne preferencje. Nie pozbawiaj dzieci dzieciństwa.

Każda zabawka jest wzorem dla dorosłego życia i jest przydatna dla dziecka. Rozdzielając zabawy ze względu na płeć, rozwijasz tylko kompleksy u dziecka i prowokujesz nerwicę. W końcu wszystkie nasze kompleksy mają swoje źródło w dzieciństwie.

Podsumowując, należy zauważyć, że na preferencje dziecka dotyczące danej gry mają wpływ zarówno czynniki naturalne, jak i społeczne. Z natury rzeczy ustalono, że chłopiec będzie preferował zabawy związane z maszynami i samochodami, jak również wszyscy przyszli mężczyźni, a dziewczynka - jako przyszła matka i gospodyni domowa - lalki. Chłopcy i dziewczynki podczas zabawy naśladują odpowiednio ojca i matkę. Nieświadomie wybierają zabawę poprzez naśladowanie wizualnych przykładów z życia. Dlatego niektóre dziewczynki interesują się męskimi zabawami - w końcu we współczesnym świecie kobiety starają się nauczyć i umieć wszystko, a chłopcy, bawiąc się lalkami, poznają różne sytuacje życiowe. Zachęcaj maluchy do ciekawości nowych i interesujących rzeczy. Poświęcajcie dzieciom więcej uwagi, troski i zrozumienia. Tak bardzo tego potrzebują!

Redakcja "Mommy Cool"

Komentarze (0)