24


maja

Wyprawka dla noworodka - na co zwrócić szczególną uwagę?

Oczekiwanie na przyjście na świat dziecka jest wypełnione wzruszającymi momentami. Jednym z nich jest z pewnością organizowanie wyprawki i wyposażanie pokoju maluszka. Jeśli zrobimy to we właściwy sposób, już w pierwszych dniach po powrocie ze szpitala będziemy gratulować samym sobie zapobiegliwości. Oczywiście, walory estetyczne są ważne, wskazane jest jednak pamiętanie o tym, że jeśli aspekt praktyczny i bezpieczeństwo zawiodą, trudno będzie mówić o zadowoleniu z efektu końcowego. Zacznijmy od łóżeczka Jeśli zastanawiamy się nad tym, na co zwracać uwagę w pierwszej kolejności organizując miejsce dla dziecka, pamiętajmy, że nic nie ma tak kluczowego znaczenia, jak bezpieczeństwo malucha. Oczywiście, nie zawsze można liczyć na osobny pokój dla malucha, nawet jednak, gdy jest to niemożliwe, warto pomyśleć o spokojnym kąciku, w którym stanie łóżeczko. Te również powinno być maksymalnie bezpieczne, dobrym rozwiązanie jest więc choćby stawianie na regulowaną wysokość stelaża obniżanego wraz z wiekiem dziecka. Pamiętajmy też, że łóżko dla niemowlaka przeważnie i tak znajduje się tuż przy łóżku jego rodziców, już w momencie dokonywania zakupów wskazane jest więc liczenie się z taką ewentualnością. Jeśli maluch przyszedł na świat w czasie sezonu grzewczego, warto zadbać o to, żeby jego łóżeczko nie znajdowało się zbyt blisko kaloryferów. W innym wypadku suche powietrze może znacząco utrudniać dziecku oddychanie. W pierwszych miesiąca życia dziecka przy jego łóżeczku nie powinien też znajdować się baldachim. Wygląda uroczo, ale jego obecność może zwiększać ryzyko bezdechu.

Produkty dla noworodka

Gdy wybraliśmy już łóżeczko, możemy zastanowić się również nad wyborem odpowiedniego materaca i o ile łózko dla malucha może być używane, o tyle materac warto kupić nowy. Możliwości jest wiele, wskazane jest jednak koncentrowanie się przede wszystkim na modelach twardych, dostosowanych swoją wielkością do możliwości konkretnego łóżeczka. Kupując go warto pamiętać o przynajmniej kilku prześcieradłach. Obecnie szczególnie dużym powodzeniem cieszą się modele wyposażone w gumkę i trudno się temu dziwić mając na uwadze wysoki poziom wygody, jaki gwarantują. Do materaca warto też dokupić nieprzemakalny pokrowiec stanowiący dodatkowe zabezpieczenie. W sklepie z pościelą z pewnością natrafimy też na kołderki i poduszki, z ich zakupem nie warto się jednak spieszyć. Stosowanie poduszek u bardzo małych dzieci nie jest wskazane ze względów zdrowotnych, zamiast kołdry zaś lepiej zaopatrzyć się w kocyk lub rożek.

Trudny wybór wózka

Niemowlę z pewnością będzie spędzać większość czasu w domu, nie oznacza to jednak, że nie będziemy zabierać go na spacer. Jeśli jednak spacery mają być przyjemne tak dla dziecka, jak i dla jego opiekunów, wybór wózka powinien być przemyślany. Osoby mające już pewne doświadczenie w tym zakresie zalecają przede wszystkim analizę wielkości gondoli, rodzaju kół oraz stopnia ich amortyzacji. Nie bez znaczenia może jednak okazać się sposób, w jaki składa się wózek, a także jakość materiałów, z jakich jest on wykonany. Często wraz z wózkiem można też kupić dodatkowe akcesoria. Tu warto wspomnieć nie tylko o parasolce i moskitierze, ale również o niezwykle funkcjonalnym koszu na zakupy. Obecnie największą popularnością cieszą się tak zwane wózki 2 w 1, a nawet 3 w 1, a tym, co sprawia, że są tak chętnie wybierane wydaje się przede wszystkim ich funkcjonalność. Najlepsze z nich posiadają nie tylko gondolę, ale również spacerówkę i fotelik samochodowy, nie ma więc przesady w twierdzeniu, że rosną razem z dzieckiem. Fotelik samochodowy także nie powinien być zresztą rozwiązaniem przypadkowym. Początkowo montuje się go tyłem do kierunku jazdy, najlepiej przy tym, jeśli posiada nowoczesne pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Jeszcze przed zakupem warto sprawdzić, czy fotelik będzie pasował do posiadanego przez nas auta. Bezpieczne podróżowanie powinno mieć dla nas priorytetowe znaczenie, jeśli więc ktoś proponuje nam zakup wizualnie atrakcyjnego fotelika, który nie posiada jednak atestów, wskazane jest jak najszybsze zrezygnowanie z takiej opcji.

 

Redakcja "Mommy Cool"

Komentarze (0)