5


maja

Jak wybrać rower dla dziecka?

Wybór roweru dla dziecka to bardzo ważna decyzja. Aby wybrać odpowiedni rower dla dziecka, należy wziąć pod uwagę wiele czynników: wiek dziecka, jego wzrost i kondycję fizyczną, upodobania, wygląd roweru, materiał, z którego jest wykonany, rozmiar, funkcje, markę itp.

W tym artykule opiszemy i podpowiemy, jaki rower wybrać dla dziecka i co zrobić, aby pasował do dziecka. Przedstawimy ich rodzaje, funkcje i kategorie wiekowe.

matka z dzieckiem na rowerze

Rower dziecięcy można wybrać już od 1 roku życia. Należy pamiętać, że dla najmłodszych rower powinien być on jak najprostszy i najbezpieczniejszy. Gdy dziecko dorasta, jego żelazny koń powinien być większy, mieć więcej funkcji, być szybszy i piękniejszy. Przeciętnie rowery dziecięce powinny być kupowane dla dzieci w wieku do 13 lat.

Rowery dziecięce mogą być:

 • dwukołowe,
 • biegowe
 • trójkołowe
 • czterokołowe.

W zależności od rozmiaru, dostępne są rowery o różnych średnicach kół. Im większy rozmiar kół, tym większy jest sam rower. Im dziecko jest starsze i wyższe, tym rower staje się większy. Poniższa tabela zawiera przybliżone dane:

Wiek Wzrost Rozmiar koła
2-4 lata do 98 cm 12 cali
4-6 lat do 115 cm 16 cali
6-8 lat do 130 cm 20cali

Rowery dla maluchów

Rowery są dostępne dla dzieci w wieku od 6 miesięcy. Ma najmniejszą średnicę koła - poniżej 12 cali. Jest to rower trójkołowy z dodatkową kierownicą. To klasyczny rower trójkołowy z dodatkowym uchwytem sterującym, który posiada znacznie więcej funkcji.

Różni się od swoich trójkołowych odpowiedników tym, że można go przekształcać i jest wielofunkcyjny. W pełni wyposażony przypomina wózek dziecięcy, tylko w bardziej "sportowej" wersji. Bardzo małe dziecko może na nim jeździć tylko z pomocą osoby dorosłej. Najważniejsze jest to, że dziecko siada już pewnie i samodzielnie. Starsze dzieci mogą jeździć na nim bez pomocy osoby dorosłej. Po usunięciu wszystkich akcesoriów staje się on zwykłym rowerem trójkołowym. Dziecko może na nim jeździć w wieku od 6 miesięcy do 2,5-3 lat. Dzięki temu "sportowemu wózkowi" dziecko już od niemowlęctwa uczy się podstawowych zasad jazdy - jak skręcać kierownicą i pedałami, a mimo to jechać do przodu.

Jeśli kupujesz taki wózek dla swojego dziecka, zwróć szczególną uwagę na długość rączki. Powinna być optymalna, tak aby można ją było prowadzić na dziecku, nie wyginając się i nie uderzając o nogi. Jeszcze lepiej jest, gdy uchwyt ma regulowaną długość.

rowery

Trójkołowce

Dla małych dzieci, które dopiero zaczynają być aktywne i towarzyskie, najlepszym rozwiązaniem jest znany wszystkim rowerek trójkołowy. Rowerek trójkołowy dla większości dzieci jest zazwyczaj ich pierwszym rowerem w życiu - prawdopodobnie Ty też kiedyś go miałeś. Każde dziecko odczuwa dumę i entuzjazm, gdy zaczyna samodzielnie obsługiwać swój pierwszy "pojazd". Rowerek trójkołowy pozwala nauczyć się pierwszych podstawowych umiejętności jazdy, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo dziecka. Rower trójkołowy dla małych dzieci jest to idealne rozwiązanie do jazdy rekreacyjnej.

Obecnie dostępnych jest wiele modeli odpowiadających niemal każdemu gustowi i zasobności portfela, więc wybór jest dość szeroki. Jednak niezależnie od rodzaju roweru ważne jest, aby dziecku było na nim wygodnie. Siedząc na siodełku, dziecko powinno mieć możliwość łatwego dosięgnięcia stopami i rękami do pedałów i podłoża, a także do kierownicy. Podczas jazdy kolana dziecka nie powinny spoczywać na kierownicy, a plecy powinny być wyprostowane, aby jazda na rowerze sprawiała mu przyjemność.

Najlepiej, jeśli dziecko ma krzesełko do karmienia, ponieważ jest ono wygodniejsze. Wybieraj także modele z łatwym, nieskomplikowanym pedałowaniem. Pedał powinien mieć optymalny rozmiar, aby stopa dziecka nie ślizgała się podczas jazdy.

Rowery biegowe

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się dwukołowe rowery bez pedałów - rowery biegowe. Są one odpowiednie dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Takie rowerki pomagają szybko opanować umiejętność pełnej jazdy i lepiej wspierają zdrowie i rozwój dziecka, w przeciwieństwie do znanych od dawna trójkołowych odpowiedników. Na rowerku biegowym można jeździć, siedząc na siodełku i odpychając się od podłoża stopami.

Biegowce są odpowiednie dla aktywnych i niespokojnych dzieci. Zaletą tego roweru jest jego lekkość (ok. 3 kg), kompaktowość, łatwość obsługi, a także dobre właściwości przełajowe na nierównych drogach z wybojami lub krawężnikami. Nie są one jednak tak bezpieczne, dlatego wraz z rowerem trójkołowym należy kupić kask dziecięcy, ponieważ może on być bardzo szybki i można na nim niespodziewanie spaść.

Jeśli chcesz kupić rowerek trójkołowy dla niespokojnego dziecka, zwróć szczególną uwagę na wysokość siedziska. Ważne jest, aby siedząc, dziecko mogło dosięgnąć do ziemi, a jego kolana były lekko ugięte.

rower biegowy

Rower czterokołowy

Od 3. roku życia odpowiedni rower dla dziecka może być rowerem czterokołowym - dwukołowym z dodatkowymi kółkami bezpieczeństwa z tyłu. Może być stosowany przez dzieci w wieku do 6-7 lat. Zwykle koła mają średnicę 12-16 cali.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo jazdy dziecka i zapewnić mu spokój, łańcuch powinien być przykryty specjalną osłoną, która ochroni go przed kurzem lub ubraniami, które dostaną się do niego podczas jazdy. Powinny mieć tylko jedną prędkość i tylko jeden hamulec - nożny, ponieważ dla dzieci w tym wieku jest jeszcze za wcześnie na zmianę prędkości i używanie hamulca ręcznego.

Rower dla starszych dzieci

Dzieci w wieku powyżej 6 lat mogą wybrać rower bez kółek. Niektóre modele w tym wieku są już wyposażone w hamulec ręczny i inne dodatkowe elementy, ale należy je wybierać w zależności od sprawności i gotowości dziecka. Średnica kół wynosi już 20 cali. Dziecko może jeździć jak osoba dorosła, tak jak jego rodzice.

W przedziale wiekowym od 8 do 130 cm dostępne są rowery wyposażone we wszystkie funkcje, biegi i oczywiście hamulce ręczne. Koła powinny mieć średnicę 24 cali. Są to praktycznie pełnowartościowe rowery dla dorosłych, tylko nieco mniejsze.

Jeśli wzrost dziecka wynosi ponad 150 cm, a wiek - 12-13 lat, można bezpiecznie kupić dziecku pełnowymiarowy rower dla dorosłych o średnicy kół 26 cali.

Zobacz też: Niezbędne zabawki dla każdego dziecka

chłopczyk z rowerem

Porady jaki rower wybrać

 • Dziecko powinno czuć się na rowerze komfortowo. Niezależnie od tego, jaki rower wybierzesz, nie może on być ani za mały, ani za duży dla Twojego dziecka. Stopy dziecka powinny sięgać aż do pedałów, ramiona powinny sięgać kierownicy i, co ważne, kolana nie powinny spoczywać na kierownicy podczas jazdy. Plecy dziecka powinny być proste, dlatego przy wyborze roweru należy zwrócić uwagę na wszystkie te czynniki.

 • Zawsze wybieraj rower razem z dzieckiem. W ten sposób osoba ta może "przymierzyć" i znaleźć odpowiedni rozmiar. Oczywiście dziecko może powiedzieć, który rower mu się podoba, a który nie.

 • Oprócz rozmiaru kół ważna jest także długość ramy roweru. Optymalna odległość od kierownicy do przedniej części fotelika to odległość od łokcia dziecka do koniuszków palców.

 • Rowery z funkcją przekładni są odpowiednie tylko dla dzieci w wieku 10 lat i starszych, ponieważ młodsze dzieci nie są jeszcze fizycznie przygotowane do korzystania z takich funkcji.

 • Zaleca się również zakup kasku, ochraniaczy na łokcie, kolana i specjalnych rękawic, zwłaszcza jeśli dziecko nie potrafi jeszcze dobrze jeździć.

 • Wybierz dla swojego dziecka tylko rower z niską ramą. Gdy dziecko stoi na podłodze, a rower znajduje się między jego nogami, odległość między ramą a kroczem powinna wynosić co najmniej 5-10 cm. Ułatwia to dziecku zeskoczenie z roweru, zwłaszcza w nagłych wypadkach.

 • Dobrym pomysłem jest kupowanie rowerów dziecięcych w sklepach specjalistycznych, sportowych i internetowych, gdzie można uzyskać fachową poradę i przydatne wskazówki od specjalisty, inaczej niż w zwykłym sklepie. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że znajdziesz tam odpowiedni rower dla swojego dziecka.

 • Jeżeli wysokość kierownicy lub roweru nie jest dostosowana do wzrostu dziecka, można ją wyregulować, podnosząc lub obniżając siodełko lub kierownicę.

Wskazówka. Odpowiedni rozmiar koła można określić za pomocą prostego wzoru: Podziel wzrost dziecka przez 2,5, a następnie przez 2,54 (1 cal = 2,54 cm). Na przykład, dla dziecka o wzroście 125 cm wzór będzie następujący: 125:2,5:2,54 = 19,7 cala. Oznacza to, że odpowiednie będą rowery z kołami 20-calowymi.

Jeśli nagle zaczniesz się zastanawiać, czy kupić dziecku rower, czy nie, dajemy Ci jasną odpowiedź: oczywiście, że kupić. Jazda na rowerze uczy przecież dziecko aktywnego stylu życia, sprzyja socjalizacji i aktywniejszym interakcjom dziecka z rówieśnikami, wzmacnia całe ciało i rozwija umiejętności przywódcze. Kiedy dziecko po raz pierwszy uczy się jeździć, rozwija się jego aparat przedsionkowy i stopniowo uczy się utrzymywać równowagę. A w przyszłości umiejętność jazdy na rowerze może się przydać. Twoje dziecko będzie Ci za to wdzięczne w przyszłości. Jeśli więc Twoje dziecko poprosi Cię o kupno roweru, nie odmawiaj.

Redakcja "Mommy Cool"

Komentarze (0)